Hollanda Vizesi

Başvuru Merkezi

Nerelerdeyiz

  • Ankara
  • Antalya
  • İzmir
  • İstanbul
  • Gaziantep

Hollanda Vize İşlemleri

Tüm vize işlemleriniz için...

Hollanda Vizesi Gerekli Evraklar

Ücretsiz telefon desteği:

Online Randevu

Hollanda Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir

Hollanda vizesi için gerekli belgeler seyahat amacınıza ve bu nedenle seçeceğiniz vize türüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Aynı zamanda seyahat masraflarınız için göstereceğiniz maddi kaynağa, Türkiye’deki konumunuza göre de istenilen belgelerde değişiklik olmaktadır. Kısaca Hollanda vize belgeleri seyahat amacına ve bu yolda alacağı vizeye, kişinin durumuna göre değişir desek de ortak bir belge listesini belirlemek mümkündür.

Kişisel veya belgeler ile ilgili özel durumlar vize başvuru sürecinde görüşülen kurum, danışma merkezi gibi yerlere bildirilmeli ve gerekli bilgiler alınarak uygun işlemler ile süreç devam ettirilmelidir.

Hollanda’ya seyahat etmek isteyen vatandaşlar sahip oldukları bazı pasaportlar ile belirli koşullarda vize gerekliliğinden muaf olurlar. Hususi (yeşil), hizmet (gri), diplomatik (siyah) pasaport sahiplerinin yararlanabilecekleri bu muaflık için de bazı şartlar vardır. Bu pasaportlardan birine sahipseniz ve pasaportunuz 10 yıldan eski değilse yani geçerliliği devam ediyorsa, ayrıca seyahatinizin ardından en az 3 ay daha geçerliliğini sürdürmeye devam edecekse 180 gün boyunda kısa süreli (90 günden az) Hollanda ziyareti gerçekleştirebilirsiniz.

Vize Hollanda seyahatiniz için gerekli olsa da bu koşulları sağlıyorsanız vizeden belirli ölçüde muaf olursunuz. Umumi (bordo) pasaporta sahipseniz de pasaportunuzun geçerlilik süresi çerçevesinde eğer sahipseniz Schengen Hollanda seyahatleriniz için geçerli olacaktır. Eğer Schengen sahibi değilseniz de vize başvurusu Hollanda seyahatiniz için zorunlu olacaktır.

Hollanda Vizesi İçin Gerekli Ortak Belgeler

Hollanda vizesi gerekli belgeler seyahatin amacı ve dolayısıyla tercih edilen vize türüne bağlı olarak değişiklik gösterse de bazı ortak belgelerin tümü için sağlanması (bazı istisnalar hariç olmak üzere) zorunludur.

Pasaport: Hollanda vizesi almak için gerekli belgelerin başında güncel bir pasaport geliyor. Pasaportunuzun vize başvurunuz esnasında 10 yıldan eski olmaması gerekiyor. Ayrıca pasaportunuzun geçerliliğinin planladığınız dönüş tarihinizin ardından da en az 3 ay devam etmesi de gerekiyor. Pasaport konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise pasaportunuzun içinde 2 adet boş vize sayfası bulunması gerektiği.

Pasaport Fotokopileri: Sizin için düzenlenmiş olan pasaportunuzun işlenen tüm sayfalarının fotokopileri de gerekli ortak belgeler arasında bulunuyor.

Vize Başvuru Formu: Hollanda için vize başvurusu yapıyorsanız Vize Başvuru Formu doldurmanız ve belgelerinize eklemeniz gereken bir formdur. Bu formu ister el yazısı ile doldurabilir isterseniz de bilgisayardan doldurup çıktı alabilirsiniz. Vize başvurusu eğer reşit olmayan yani 18 yaş altında bir birey için yapılıyorsa bu formda ebeveynlerinin de imzasının bulunması gerekiyor.

Fotoğraf:  Vize başvurunuz için dolduracağınız forma yapıştırmak üzere bir adet biyometrik fotoğrafınız gerekiyor. Bu fotoğrafın da gerekli standartlara uygun olması için bazı şartları sağlıyor olması gerekiyor. Yüzün görünür olması, arka fonun beyaz olması, fotoğrafın 6 aydan daha eski bir tarihe ait olmaması gibi şartlar gerekli standartların sağlanması için önemli oluyor.

Seyahat Sağlık Sigortası: Seyahat sağlık sigortası da Hollanda seyahatiniz için yapacağınız vize başvurunuzda aranan belgelerden biridir. “Schengen bölgesinde geçerlidir” ibaresinin bulunması gereken bu seyahat sağlık sigortasının 30.000 Euro teminat tutarında olması gerekiyor. Ayrıca seyahat sağlık sigortanızın seyahat süresini içermesi, acil tıbbi bakım, acil hastane bakımı masraflarını ve ülkeye geri dönüş için gereken masrafları kapsaması bekleniyor.

Uçak Bileti: Uçak biletini satın olmuş olma koşulu olmasa da gidiş dönüş için yapılan uçak rezervasyonlarının çıktı halinde belgelere eklenmesi gerekiyor.

Otel Rezervasyonu: Hollanda’da konaklayacağınız otelin rezervasyon bilgileri de gerekli belgeler arasında yer alıyor. Otelinizin rezervasyon bilgilerini yine çıktı halinde belgelerinizin içine eklemeniz gerekiyor. Seyahatiniz adına dilekçede belirtmiş olduğunuz ziyaret tarihleriniz ile otel rezervasyonunuzun tarihlerinin uyumlu olması şartı gözetiliyor.

Finansal Bilgiler: Tapu, kira kontratı, araba ruhsatı gibi gerekliliklerin yanı sıra banka hesap dökümü de belgelerinizde bulunması gereken finansal bilgiler arasında yer alıyor.

(Zorunluluğu Değişen) Acente Yetkilendirme Formu: Eğer başvurunuzu kendiniz adına bir başka yetkilendirme ile yaptıysanız konsolosluğa sizin adınıza vize başvurunuzu yapacak kişinin hakkında form bildirimi gerekiyor. Sizin adınıza başvuru yapacak olan kişinin imzasının ve bilgilerinin bulunduğu bu form da gerekli belgeler arasında bulunuyor. Şayet başvurunuzu kendiniz yapacaksanız bu belgeyi sunma zorunluluğunuz yok.

Hollanda visa için türüne göre değişik belgeler talebinde bulunabilse ve ortak belgeler içinde de bazı istisnalar bulunsa da temel gereklilikler bu şekildedir.

Hollanda Vize Başvurusu ve İşlemleri Süreci

Hollanda bir Schengen ülkesidir. Bu nedenle Hollanda’ya yapılacak kısa süreli (90 günden az) ziyaretlerde Schengen vizesi almak amacıyla başvuruda bulunulması gerekmektedir. Eğer yapacağınız seyahat turistik ziyaret dışında bir amaç taşıyorsa (örneğin eğitim gibi) Hollanda Konsolosluğu’na ya da Hollanda Büyükelçiliği’ne başvurmanız gerekmektedir. Talebiniz doğrultusunda vizeniz için hangi kuruma başvuruda bulunmanız gerektiği başvurunuzdan önce konsolosluktan teyit edilmelidir.

Hollanda vizesi kolay mı sorusu eğer Hollanda seyahati planlıyorsanız kafanızı kurcalayan bir sorudur. Bu sorunun cevabı kişinin durumuna, tercih ettiği vizeye göre farklılık gösterir. Kolaylık konusunda cevap oluşturabilecek bir durum ise istisnalar hariç Hollanda Konsolosluğunun şahsi başvuruları kabul etmediğidir. Hollanda vize şartları içinde bulunmasa da konsolosluk ya da büyükelçiliğin belirlediği Hollanda vize danışmanlık merkezleri, Hollanda vizesi yetkili acenta tarafından vize başvuruları gerçekleştirilmelidir. Bu soruya cevap oluşturabilmesi için ilk defa Schengen alacak kişilere sınırlı konaklama hakkı tanındığı da bilinmelidir.

Hollanda vize süresi ilk defa Schengen alacak kişiler için bir nevi deneme süresi olarak kabul edilebilir. Hollanda Konsolosluğuna başvuracağınız Schengen vizesi ile size Schengen ülkelerinde 90 güne kadar bulunma hakkı tanınabilir. Bu ülkelerde bulunma, konaklama işlemleriniz için size tanınan süre farklı kriterlere bağlı olarak ve kademeli biçimde uzatılır. Vize kurallarına uyumlu davranmanız sürenizin uzatılmasında etken olacaktır.

Hollanda’da kısa süreli turistik bir seyahat amacıyla değil eğitim gibi uzun süreli bir seyahat amacıyla bulunuyorsanız başvurunuzu bireysel olarak yapmalısınız. Hollanda vize başvurusu için gerekli belgeler uzun süreli başvurunuz için değişiklikler gösterebilmektedir. Başvurunuzu yapacağınız konsolosluk ya da büyükelçilik ile kuracağınız iletişimde hangi belgelerin gerekli olduğunu öğrenebilirsiniz. Hollanda uzun süreli vize işlemlerinde talep edilen belgeler yine seyahatinizin amacına ve kişisel durumlarınıza bağlı olarak belirlenmektedir.

Hollanda Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidilir?

Hollanda’nın bir Schengen ülkesi olması ve kısa süreli ziyaretlerde talep edilen Schengen vizesinin Schengen Bölgesi’ni kapsaması akıllara Hollanda vizesi ile hangi ülkelere gidilir sorusunu getirir. Hollanda vizesi ile Schengen ülkelerine kısa süreli (90 günden az) seyahatler yapılabilir. Schengen vizeniz varsa Avusturya, Almanya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Fransa, Finlandiya, Hollanda, İtalya, İzlanda, İsveç, İsviçre, İspanya, Lüksemburg, Letonya, Litvanya, Malta, Macaristan, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovenya, Slovakya, Yunanistan gibi Schengen ülkelerine seyahat etmeniz mümkündür.

Bu ülkeler dahilinde de sınırlı konaklama hakkınızın bulunduğu ve bu hakkın sizin tutumunuza bağlı olarak uzatılabileceği unutulmamalıdır. Schengen vizesi ilk başvurunuzda size 90 gün süresince konaklama hakkını vermez. Başta bir “deneme süresi” gibi kabul edilebilecek çok daha kısa bir zaman aralığınız olacaktır. Örneğin 1 hafta olabilecek bu sürenin ardından kademeli olarak size tanınan süre hakkı uzatılacaktır.

Hollanda Vizesi Gerekli Evraklar S.S.S

Hollanda vizesi için hangi evraklar gerekir?

Pasaport
Hollanda vizesi başvuru formu
Biyometrik fotoğraf
Kimlik ya da nüfus cüzdanı fotokopisi
Seyahat sağlık sigortası
Finansal ve mesleki belgeler ibraz edilir.

Hollanda Aile Ziyareti Vizesi için gerekli evraklar hangileridir?

Hollanda aile ziyareti başvurusunda pasaport, kimlik fotokopisi, tam tekmil nüfus kaydı örneği gibi kişisel belgeler ile Hollanda Schengen vize başvuru formu ve başvuru sahibinin finansal, mesleki evrakları teslim edilir. Bu genel evraklara ek olarak Hollanda aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvuruları için Hollanda’ da ziyaret edilecek kişiden gelen davetiye mektubu da ibraz edilmelidir.

İşverenler için Hollanda vizesi başvuru evrakları?

Hollanda vizesi başvurusunda bulunacak işverenler kişisel evraklarla finansal ve mesleki belgelerin yanı sıra şirkete ait vergi levhasını, sicil gazetesi fotokopisini, Ticaret ve Sanayi Odası kaydını, vergi levhası fotokopisini, ehliyet belgesinin orijinalini, imza sirkülerini ibraz etmelidir.

Emekliler için Hollanda vizesi başvuru evrakları?

Pasaport, kimlik, nüfus kaydı tam tekmil örneği gibi kişisel evraklar
Hollanda vizesi başvuru formu
Hollanda vize talep dilekçesi
Biyometrik
Emeklilik belgesi
Emekli maaşını aldığı hesabın son 3 aylık dökümü
Seyahat sağlık sigortası

Bu web Sitesi’nin Konsolosluk veya herhangi bir resmi kurumla bağlantısı bulunmamaktadır. Firmamız Danışmanlık hizmeti vermektedir. Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle hazırlanmıştır. Bu web sitesinde yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette garanti ve taahhüt edilmemektedir.

Online Randevu Formu