Hollanda Vizesi

Başvuru Merkezi

Nerelerdeyiz

  • Ankara
  • Antalya
  • İzmir
  • İstanbul
  • Gaziantep

Hollanda Vize İşlemleri

Tüm vize işlemleriniz için...

Hollanda Vize Red Nedenleri ve İtiraz

Ücretsiz telefon desteği:

Online Randevu

Hollanda Vizesinin Reddedilmesi

Hollanda Konsolosluğu ya da Hollanda Büyükelçiliği çeşitli sebepler nedeniyle başvurunuza olumsuz yanıt verebilir. Vize başvurunuz için sunduğunuz belgeler yıpranmış ve kötü durumdaysa, belgeler yanlış bilgilerden oluşuyor ya da belgelerin içinde yanlış kısımlar bulunuyorsa, sunulan belgelerde sahtelik varsa vize başvurunuz olumsuz sonuçlanabilir. Bunların yanı sıra başvurunuzda vize talebiniz için sunduğunuz seyahat nedeniniz de başvurunuzun reddedilmesine sebep olabilir. Tam olarak tanımlanamayan, net olmayan seyahat sebepleri başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olabilir. Daha önce bir Schengen ülkesinden sınır dışı edildiyseniz, bu da başvurunuza olumsuz yansıyarak başvurunuzun reddedilmesine sebep olabilir.

Hollanda Vize Başvurusu Neden Reddedilir?

Hollanda vize işlemleri için yaptığınız başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasının pek çok nedeni olabilir. Bunları değerlendirerek gelecek başvurularda daha dikkatli olmak ya da farklı seçenekleri denemek olumlu sonuçlar almanızda etkili olacaktır.

Seyahat Belgeleri Nedeniyle Reddedilme:

Hollanda seyahatiniz için yapacağınız vize başvurusunda Hollanda vize başvuru belgeleri takdimini ilgili kuruma yapmanız gerekir. Takdim ettiğiniz bu belgeler ile ilgili yaşanan olumsuzluklardan ötürü vize başvurunuz reddedilebilir. Bu evraklarınızda oluşan yıpranmalar, sahtelik gibi durumlar ya da yanlış bilgi içermesi şeklinde olumsuzluklar nedeniyle vize başvurunuz reddedilebilir.

Vize başvurularınızda sunduğunuz belgelerden kaynaklı bir olumsuzluk oluşmaması için belgeler dikkatle hazırlanmalıdır. Sahte olmayan orijinal belgeler takdim edilmeli, belgelerde yanlış bilgi bulunmamalı ve belgeler güncel olmalıdır. Ayrıca belgelerde herhangi bir yıpranma durumu da olmaması gerekmektedir. İlgili birime takdim edeceğiniz belgelerin istenilen şartlara uygun olarak düzenlenmesi de vize başvuru sürecinizde göz önünde bulundurulacak bir husustur.

Seyahat Amacı ve Şartları Nedeniyle Reddedilme:

Hollanda seyahati için yapacağınız vize başvurunuzda seyahat amacınız net olarak bildirilmelidir. Seyahat amacınızın net olarak saptanamaması veya anlaşılamaması vize başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına sebebiyet verebilir. Örneğin Amsterdam turist vizesi için başvuruyorsanız turistik ziyaret amacı ile Hollanda ziyareti gerçekleştirmek istediğinizi doğru ve açık biçimde ifade etmelisiniz. Seyahat amacınız ve seyahat şartlarınız belgeleriniz aracılığı ile saptanamıyor ve anlaşılamıyorsa vize başvurunuzun cevabının ret olması kaçınılmazdır.

Örneğin Hollanda ziyaretinizin amacı akrabalarınızı ziyaret etmek ise Hollanda akraba ziyareti vizesi talebinde belgelerinizde akrabalarınız hakkında da bilgileri doğru ve eksiksiz sunmanız gerekir. Belgeleriniz ile seyahatinizin amacını ve şartlarını net olarak sunmuş olsanız da karşınıza farklı iki yol çıkabilir.

Bunu yeterli bulmayan yetkililer sizinle yüz yüze görüşme talebinde bulunabilir. Bir diğer seçenek ise yetkililerin belgeler ile sunsanız dahi seyahat amaç ve şartlarınızı inandırıcı bulmamasıdır. Bu durumda da vize başvurunuz olumsuz olarak sonuçlanarak reddedilebilir.

Ekonomik Durum Nedeniyle Reddedilme:

Hollanda seyahatiniz için yapacağınız vize başvurusunda dikkat edilen bir husus da ekonomik durumdur. Hollanda, sizden seyahatiniz boyunca giderlerinizi karşılamanızı ve bunu yapabileceğinizi ispatlamanızı ister. Bu ispatın gelir durumu ile olması şart değildir ancak ispatlanabilir olması gerekir. Hollanda’da bulunacağınız süre boyunca giderlerinizi karşılayacağınız biçimi (kendi geliriniz ya da finansal desteğiniz) belgeler ile kanıtlayarak sunmanız gerekmektedir. Elbette bu gelirin ya da finansal desteğin yasal olması şartı vardır. Eğer Hollanda seyahatiniz için talep edildiği gibi yeterli olarak finansal kaynağı sunamıyorsanız vize başvurunuz reddedilebilir.

Vize Süresi Nedeniyle Reddedilme:

Hollanda bir Schengen ülkesidir ve Hollanda’ya yapılacak 90 süreden az kısa süreli ziyaretler Schengen vizesi ile gerçekleştirilir. Schengen vizesinin kullanım koşullarından biri de 180 gün içerisinde 90 gün konaklama olabilmesidir. Vize başvurunuzu yaptığınız tarihte eğer içinde bulunduğunuz 180 günde bir Schengen ülkesinde 90 gün konakladıysanız bu koşul gereği vize başvurunuz reddedilecektir.

Giriş Yasağı Nedeniyle Reddedilme:

Schengen Bölgesi içinde bulunan bir bölgeye vize alıyorsanız Schengen Bilgi Sistemi olan SIS bazında kontrol edilirsiniz. Hollanda vizesi almak için yaptığınız başvuruda eğer Schengen Bilgi Sistemi üzerinde var olan olumsuz bir durumdan kaynaklı giriş yasağınız mevcutsa Hollanda vize başvurunuz olumsuz sonuçlanarak reddedilecektir.

Hollanda haricinde başka bir ülke bazında bu yasağı almış olsanız dahi Schengen ülkelerindeki bu gibi durumlar birbirine bağlı olarak değerlendirildiği için Hollanda vizenizin olumlu sonuçlanması da mümkün olmayacaktır.

Kamu Güvenliği Kaynaklı Reddedilme:

Başvurunuz esnasında kamu güvenliğine tehdit oluşturabilecek unsurlardan biri olarak görülmeniz nedeni ile vize başvurunuz olumsuz sonuçlanabilir. Kamu düzeni, kamu sağlığı ya da kamu güveni için bir tehdit unsuru oluşturulduğu düşünülüyorsa kişinin vize başvurusu kabul edilmeyecektir. Hollanda başvurunuz için bu durum Hollanda bazında düşünülmemelidir. Hollanda bir Schengen ülkesidir. Eğer siz Hollanda için değil ancak bir Schengen ülkesi için kamu güvenliğine, kamu düzenine tehdit oluşturabilecek potansiyelde görülüyorsanız Hollanda seyahatiniz amacı ile başvuruda bulunmuş olsanız dahi vize sonucunuz olumsuz olacak ve reddedilecektir.

Sağlık Sigortası Kaynaklı Reddedilme:

Hollanda vize başvurunuzda sizden seyahat sürenizi kapsayan bir sağlık sigortası talep edilir. Bu sağlık sigortası gideceğiniz ülkeleri de kapsamalıdır. Talep edilen bu sağlık sigortası vize başvurunuzda zorunlu olarak bulunması gerekenler arasındadır. Eğer bahsi geçen bu sağlık sigortası istenilen kriterlere uygun değilse vize başvurunuz olumsuz sonuçlanabilir. Ayrıca sağlık sigortanızın geçerliliğinin sona ermesi de vize başvurunuzun reddedilmesine sebep olabilir. Sağlık sigortanız kaynaklı bir problem yaşamamak adına kriterlere uygun ve güncel olan bir sağlık sigortasını belgelerinizle sunmalısınız.

Dönüşe Dair Şüphe Nedeniyle Reddedilme:

Hollanda seyahatiniz için yapacağınız vize başvurunuzda gidiş dönüş tarihlerinizi belirtmeniz gerekir. Bunun yanı sıra vize başvurunuzun olumlu olarak sonuçlanması için beklenen bir gereklilik de vize sürenizin bitiminin ardından ülkenize geri döneceğinizi kanıtlamanızdır. Eğer ülkenize dönüş yapacağınızı kanıtlayamıyorsanız vize başvurunuz olumsuz sonuçlanır. Ülkenizden tamamen ayrılmayı düşündüğünüzün görülmesi durumunda da vize başvurunuz reddedilecektir. Bu gibi durumlarda kısa süreli vize ile planlar yapmak yerine uzun süreli vize başvuru seçeneklerini değerlendirmek ve Hollanda D tipi vize gibi seçenekler ile oturum iznine varan bir süreci başlatmak daha doğru olacaktır.

Hollanda Vize Başvurusunun Reddine İtiraz Etmek

Hollanda için yaptığınız vize başvurunuz olumsuz sonuçlanarak reddedilebileceği gibi sizin de bu karara itiraz etme hakkınız bulunmaktadır. Eğer olumsuzluk başvuru evraklarınızda ise olumsuzlukları gidererek yeniden başvuru yapabilirsiniz. Hollanda vizesi için sunmuş olduğunu başvuru belgelerinizde eksik bilgiler ya da yanlış beyanlar varsa yeniden başvuru yapmadan bunları düzeltmeniz ve istenilen şekle getirmeniz gerekmektedir.

İtalya ve Almanya’nın yetkilendirmiş olduğu İdata Hollanda gibi kurumlar için de farklı şekillerde mevcuttur. İdata Hollanda vizesi için de çeşitli biçimlerde yetkilendirilmiş kurumlar şeklinde karşımıza çıkar. Başvuru sürecinizin daha sağlıklı ilerlemesi adına yetkilendirilmiş olarak İtalya ve Almanya’ya benzer şekilde İdata Hollanda vize için de var olan kurumlar ile iş birliği yapabilirsiniz. Sizin adınıza pek çok işlemi hallederek başvurunuzda kolaylık sağlayacak bu gibi yetkilendirilmiş kurumlar ile vize başvurunuzun olumlu sonuçlanma olanağı da artacaktır. Yetkilendirilmiş vize merkezleri ile kendiniz yapmak istemediğiniz pek çok vize işlemini de ücreti karşılığında yaptırabilirsiniz. Fotokopi, çıktı gibi basit işlemler de buna dahil olabilir.

 

Bu web Sitesi’nin Konsolosluk veya herhangi bir resmi kurumla bağlantısı bulunmamaktadır. Firmamız Danışmanlık hizmeti vermektedir. Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle hazırlanmıştır. Bu web sitesinde yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette garanti ve taahhüt edilmemektedir.

Online Randevu Formu