Hollanda Vizesi

Başvuru Merkezi

Nerelerdeyiz

  • Ankara
  • Antalya
  • İzmir
  • İstanbul
  • Gaziantep

Hollanda Vize İşlemleri

Tüm vize işlemleriniz için...

Hollanda Konsolosluk İşlemleri

Ücretsiz telefon desteği:

Online Randevu

Hollanda Vize Başvurusu Nasıl Yapılır

Vize işlemleri Hollanda seyahatiniz için gerçekleştirmeniz gereken resmi adımlardan oluşur. Bana vize çıkar mı, Hollanda vize gerekli belgeler nelerdir gibi soruların yanı sıra hangi adımların nasıl izleneceği de Hollanda seyahati planlayan ve vize işlemleri gerçekleştirecek olan kimselerin aklında oluşan sorulardan biridir. Bunların da öncesinde eğer kişinin aklında Hollanda vizeli mi sorusu varsa cevabı duruma göre değişkenlik gösterir olacaktır.

Belirli pasaport sahiplerinin belirli koşullarda Hollanda’ya vizesiz seyahat hakkı doğmaktadır. Ancak umumi bordo pasaport sahibi bir vatandaşsanız Hollanda’ya gitmek için vizenizin olması gerekir. Kısa süreli seyahatlerde Schengen vizesi kullanımı özellikle turistik gezileriniz için diğer Schengen bölgesindeki ülkelere de giriş yapma olanağı sunduğundan daha avantajlı olacaktır. Schengen Hollanda vize ücreti doğrultusunda tercih yapabilir ve vizeniz için gerekli adımları izleyebilirsiniz.

Vize randevu Hollanda için alacağınız giriş belgesinin ilk basamağıdır. Elbette bu basamaktan önce Hollanda vizesi için gerekli belgeler hazırlığı yapmanız ve ilgili şartları sağlamanız gerekmektedir. Başvuru yapacağınız vize türüne göre istenilen belgeler ve aranan koşullar değişiklik gösterebileceği için detaylı bilgi almak adına Hollanda Konsolosluğu’nun resmi sitesi olan Hollanda ve Sen randevu aracılığı ile daha detaylı bilgi alabilir ve bu şekilde hazırlık yapabilirsiniz.

Hollanda ziyaretinizin turistik gibi kısa süreli bir amacı varsa başvurunuzun direkt Hollanda Konsolosluğuna değil, konsolosluğun belirlediği merkezler aracılığı ile yapmanızın başvurunuzun kabul edilebilirliğini arttırdığını bilmelisiniz. Bu nedenle konsolosluğun belirlemiş olduğu merkezler aracılığı ile konsolosluğa Hollanda vize başvuru randevu durumunuzu iletmek daha olumlu sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır.

Hollanda vize başvurunuz için sürecin zaman alabileceğini de bilmeniz gerekir. Normal şartlar altında 7 ile 15 gün içerisinde sonuçlanabilen vize başvurusunun sürecini sekteye uğratabilecek pek çok durum vardır. Belgelerinizi inceleyen konsolosluk sizinle yüz yüze görüşme talep edebilir, Hollanda vize evrakları konusunda konsolosluğun gerekli gördüğü farklı talepleri olabilir.

Resmi tatil günleri, konsolosluğun ya da büyükelçiliğin yoğunluk durumu işleminizin sonuçlanma süresini etkileyebilir. Bu nedenle zamanınız kısıtlı ve işiniz acilse kısa süreli vize kapsamında olan Hollanda Express vize başvurusu yapabilirsiniz. Eğer planlı bir seyahat olacaksa da Hollanda konsolosluk randevu durumuzu ve işlemlerinizin başlatılmasını 4 hafta kadar önceden yapmanız önerilir.

Vize Merkezi Aracılığıyla Hollanda Vize Başvurusu Yapmak

Amsterdam vize işlemleri gibi pek çok alt isimle görebileceğimiz Hollanda için yapılan kısa süreli (90 günden az) seyahat başvuruları genellikle yetkilendirilmiş vize merkezleri aracılığı ile yapılır. Vize merkezinin sağladığı profesyonel destek ve işlemlerinizi kolaylaştırmak açısına sunduğu pek çok opsiyon insanların başvurularını bu yolla yapmasına sebep olmuştur demek mümkündür.

Ayrıca yetkili vize merkezleri tarafından konsolosluğa yapılacak olan vize başvurularının kabul edilme olasılığı da kısa süreli seyahatlerde bireysel başvurulara nazaran daha yüksektir. Bu merkezler aracılığı ile işlem yapmak bireysel başvuruya göre daha kolay olmakla birlikte yetkilendirilmiş vize merkezlerinden işlem yapmak da kendi içinde oldukça kolaydır. Yetkilendirilmiş vize merkezleri aracılığı ile vize başvurunuzu gerçekleştirmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

Merkez ile iletişime geçin: Aracılıklarını kullanarak başvuru yapacağınız merkez ile iletişime geçmek ilk adımdır. Yetkilendirilmiş ilgili merkezin çağrı merkezini arayarak işlemi başlatabilirsiniz. Görüştüğünüz yetkili kişiye kendiniz hakkında detaylı olarak bilgi vermeniz gerekmektedir. Mevcut statünüz, seyahat amacınız gibi sorulabilecek sorulara detaylı olarak cevap vermek ve kendinizi doğru olarak anlatmak yetkili kişinin sizi doğru olarak yönlendirmesi için önemli olacaktır.

Belgelerinizi Oluşturun: Yapacağınız görüşmenizin ardından ilgili merkezden mailinize Hollanda vizesi için gerekli belgeler listesi gönderilecektir. Bu listedeki belgeleri eksiksiz, güncel ve doğru bilgileri içerir şekilde bir araya getirmeniz gerekir. Eğer gerekli belgelerin bir araya getirilmesinde olumsuz bir durum yaşanırsa bu vize başvurunuza da olumsuz olarak yansıyacaktır.

Belgeleri Şubeye İletin: Gerekli evrakları eksiksiz, güncel ve doğru olarak hazırlamanızın ardından görüşüyor olduğunuz yetkili merkezin en yakın şubesine iletmeniz gerekir. Bu teslimatı bizzat kendiniz yapabilirsiniz ya da kargo/ kurye gibi olanaklardan faydalanarak şubeye evrakları iletebilirsiniz.

Kontrol ve Randevu Aşaması: Şube evraklarınızı teslim aldıktan sonra kontrol eder.Bu aşamada da evraklarla ilgili olumsuz bir durum olmaması (yanlışlık, eksiklik ve benzeri) gerekir. Gerekli kontrollerin ardından olumsuz bir durum yoksa belgeleriniz başvuruya hazır hâle gelir. Bu kontrol ve hazırlanma durumunun ardından yetkili vize merkezi Hollanda Konsoloslugu randevu alma işlemi için sizden zaman onayı (hangi gün, hangi saat olacağı) alır.

Biyometrik Tarama: Eğer ilk defa vize alacaksanız veya önceki tarama verileriniz tarih olarak eski kabul ediliyorsa yeniden biyometrik tarama işlemini yerine getirmeniz gerekir. Artık dünyanın pek çok yerinde kullanılan bu uygulama da zorunlu olarak yerine getirmeniz gereken işlemler arasındadır. Biyometrik tarama işlemini yine iletişimde olduğunuz yetkili vize merkezi aracılığı ve yönlendirmesi ile parmak izi tarama merkezlerinde gerçekleştirebilirsiniz.

Pasaportunuzu Teslim Alın: Vize başvuru sürenizce iletişimde bulunduğunuz ve işlemleri yürüttüğünüz yetkili merkez tarafından son kontrol süreci gerçekleşir ve işlemleriniz tamamlanır. Bunun ardından artık pasaportunuzu teslim alabilirsiniz. Pasaportu teslim alma sürecinde de dilerseniz şubeden dilerseniz de kargo yoluyla alımı gerçekleştirebilirsiniz.

Hollanda Konsolosluğu tarafından hazırlanan Hollanda vize başvuru formu belgelerinizle ilgili yapacağınız işlemlerin ilk adımıdır. Hollanda online vize başvurusu formu indirerek bu forma erişebilirsiniz.

Hollanda Vize Ücreti Ne Kadar?

Hollanda için vize masraflarınızı genel anlamda yabancı para bazından ödeyeceğiniz için gün içinde dahi ufak da olsa değişiklikler gösteren bir durumdan söz etmek mümkündür. Ayrıca başvuru yaptığınız vize türü de ücret konusunda değişikliklere sebep olabilir. Örneğin Express vize talebiniz için normale ek masraf durumları ile karşılaşabilirsiniz. Vize merkezleri aracılığı ile yapacağınız başvurularda talep edeceğiniz özel hizmet tutarları da ücrete eklenecektir.

Hollanda vize ücreti 2019 değişen kurlar sebebiyle bir önceki yıla kıyasla fazla olmuştur. 2020 yılı için de bu durum geçerlidir. Amsterdam vize ücreti 2018 durumuna göre fazla olan 2019 ücreti de 2020 yılına kıyasla az olacaktır. Konsolosluğun belirlediği fiyatlar da değişen kurlar gibi Hollanda vize fiyatları üzerinde etkili olmaktadır. Konsolosluk 2020 yılının ilk çeyreğinde harçlara (masraflara) 20 Euro zam yapmıştır.

Vize ücretleri Hollanda adına bilinmesi gereken bazı bilgiler vardır. Hollanda vize ücretini iade edemezsiniz veya devredemezsiniz. Yani başka kişilere bunun satışının yapılması, hakkının verilmesi mümkün değildir. Eğer Hollanda vize randevu durumunuzun ardından süreç olumsuz olarak sonuçlanırsa ücretinizin tekrar bir başvuru için kullanılması söz konusu değildir.

Başvurunuzdan olumsuz yanıt almanız yapılan işlemler için ödenen ücretin iadesinin yapılacağı anlamına gelmez. Aldığınız olumsuz yanıt yani ret durumu üzerine yeniden başvuru yapmak istiyorsanız aynı şekilde yeniden ücret ödemeniz gerekir. Hollanda Schengen vize ücreti de bu bağlamda değişmişse ödeme yaparken bu hususa da dikkat etmeniz gerekir. Hollanda seyahatiniz için vize talebinde bulunuyor yani Hollanda vizesi için işlem yapıyorsanız ödediğiniz ücret yalnızca Hollanda vizeniz için geçerli olacaktır.

Schengen vizesi alıyorsanız diğer Schengen ülkelerini de bu vize ile belirli sınırlar çerçevesinde ziyaret etmeniz mümkün olacaktır ancak aynı ücretle size başka bir ülkenin vize seçenekleri sunulmaz.

 

Hollanda Konsolosluk İşlemleri S.S.S

Hollanda İstanbul başkonsolosu kimdir?

Ülkemizde Hollanda dış temsilciliği olarak görevlendirilmiş olan resmi dairelerden biri de Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu’ dur. Hollanda’nın ülkemizdeki temsilcilerinden biri de İstanbul Hollanda Başkonsolosu sayın Bartvan Bolhuis’ dur. Bolhuis, Ağustos 2017’ de Hollanda İstanbul başkonsolosluğu görevine getirilmiştir.

Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu adres ve iletişim bilgisi?

Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu, Beyoğlu İstiklal Caddesi’ nde hizmet vermektedir. Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu telefon numarası: +90212393 2121. Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu elektronik posta adresi: ist@minbuza.nl. İstanbul Hollanda Başkonsolosluğu faks numarası: +90212292 5031

Bu web Sitesi’nin Konsolosluk veya herhangi bir resmi kurumla bağlantısı bulunmamaktadır. Firmamız Danışmanlık hizmeti vermektedir. Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle hazırlanmıştır. Bu web sitesinde yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette garanti ve taahhüt edilmemektedir.

Online Randevu Formu