Hollanda Vizesi

Başvuru Merkezi

Nerelerdeyiz

  • Ankara
  • Antalya
  • İzmir
  • İstanbul
  • Gaziantep

Hollanda Vize İşlemleri

Tüm vize işlemleriniz için...

Hollanda Uzun Süreli Vize

Ücretsiz telefon desteği:

Online Randevu

Hollanda Vize İşlemleri

Hollanda seyahati planlayan kişiler vize konusunda pek çok soru ile karşı karşıya kalır. Pasaportlar, vize süreçleri, Schengen vizesi ve süresi, hangi alandan vize tercihi yapılmalı gibi pek çok soru Hollanda seyahati yapmayı düşünen kişilerin aklını kurcalar. Bu sorulardan sıklıkla merak edilenlerin cevabını bu yazıda bulabilirsiniz.

Hollanda Schengen Vizesi Nedir?

Hollanda Schengen üyesi bir ülkedir. Eğer kısa süreli yani 90 günden az olacak şekilde bir Hollanda seyahati planlıyorsanız Schengen vizesine sahip olmanız gerekir. Ayrıca bu vize ile diğer Schengen ülkelerine de belirlenen sürelerde ziyaret gerçekleştirme olanağınız olur. Ancak bilmeniz gereken nokta Schengen vizesini ilk defa alıyorsanız sizin için 90 gün sınırı değil çok daha az bir süre sınırı olacağıdır. Bu sizin vize deneyiminizi değerlendirmek için verilen bir süredir. Bu kısa sürenin ardından size bağlı olarak Schengen vizenizin süresi kademeli olarak arttırılır. Schengen vizesi içinde turistik vize, ticari vize, transit vize gibi farklı amaçlara hizmet eden vize çeşitlerini barındırır. Bu nedenele Schengen vizesi Hollanda gerekli belgeler için ortak belgelere ek olarak neler gerektiği vize tercihinize göre belirlenir.

Uzun Süreli Hollanda Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Turistik ve benzeri gibi seyahat amaçlarınızın dışında Hollanda seyahatiniz daha uzun süreli hedefler için de planlanabilir. Örneğin çalışma, eğitim, yerleşme/ oturma gibi durumlar için yapacağınız vize başvurunuz uzun süreli başvuru niteliğinde işleme alınır. Kısa süreli kabul edilen 90 günden fazla olarak Hollanda’da bulunma talebiniz için uzun süreli vize türü devreye girer.

Bu vize kategorisinin Hollanda D tipi vize ya da Hollanda ulusal vizesi olarak adlandırıldığını görmek mümkündür. Eğer bu uzun süreli vize başvurusunda bulunacaksanız bu işlemi sizden istenilen evraklarla ve gerekli şartları sağlayarak Hollanda Konsolosluğu veya Hollanda Büyükelçiliğine yapabilirsiniz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşları için uzun süreli yani 90 günden fazla olacak Hollanda seyahatleri için oturma izni gerekir. Oturma iznini Hollanda’dan alırsınız ve bu amaçla gerçekleştireceğiniz için uzun süreli vizeye ihtiyaç duyarsınız. Bu durumda geçici ikamet vizesi olarak da tanımlanabilecek Hollanda MVV vizesi başvurusu yapabilirsiniz. Hollanda MVV vizesi için gerekli belgeler eşliğinde ilgili şartları sağlayarak uzun süreli bu vize için başvuru yapabilirsiniz.

Acil Olarak Hollanda’ya Gitmek İçin Uygun Vize Nedir?

Hollanda’ya yapacağınız seyahat herhangi bir nedenden dolayı aciliyet gerektiriyorsa Hollanda Express Vize için başvuruda bulunabilirsiniz. Bu vize için başvurduğunuz takdirde gerekli işlemleriniz daha hızlı gerçekleştirilecek ve vize işlemleriniz en kısa sürede tamamlanacaktır. Hollanda Express vize için başvurduğunuzda size işlemler için verilecek olan randevu tarihi başvurunuzdan sonraki ilk randevu kabul günü olacaktır. Hollanda Express vize de kısa süreli vize çeşitlerini kapsar.

Hollanda Vize İşlemlerindeki Biyometri Uygulaması Nedir?

Parmak izlerinizin kayıt altına alındığı biyometri uygulaması Hollanda seyahatiniz için bazı istisnalar olmakla birlikle zorunlu kısımlarından biridir. Hollanda vizesi randevu almanızın ardından başlayan işlemlerinizin bir safhası da bu parmak izi tarama olarak da nitelendirilebilecek biyometri uygulamasıdır. Ayrıca bu uygulama yalnızca Hollanda sınırlarında değil günümüzde yaygın olarak pek çok ülkede kullanılmaktadır. Parmak izi vermeye engel bir durumunuz varsa öncelikle bu durum tespit edilir.

Eğer parmak izini vermenize kalıcı olarak engel oluşturan bir durum varsa bunu belgelendirerek sunmanız istenir. Bu durumda parmak izi veremeyeceğiniz haricinde kalan parmaklara tarama yapılır. Eğer parmak izi veremiyor oluşunuzun sebebi geçici bir durumdan dolayı ise parmak izi vermenizin önündeki engelin kalkması beklenerek sonrasında işleme devam edilir. Daha önceden parmak izi taraması yaptırarak vize sahibi olduysanız Hollanda vize gerekli belgeler içine bu taramanın yapılarak eklenmemesi için önceki taramanızın 5 yıldan eski olmaması gerekmektedir.

Hollanda Vize Ücreti Ne Kadar?

Hollanda vize ücreti tercih edeceğiniz vizenin türüne göre değişiklik gösterir. Hollanda vize başvuru ücreti konsolosluk tarafından belirlenen masraf bedelidir. Eğer vize başvurunuzu sizin yerine konsolosluk tarafından belirlenen Hollanda vize başvuru merkezi seçeneklerinden bir aracılığı ile yapacaksanız bu masraflara vize hizmet ücretlerini de dâhil ederek hesaplama yapmanız gerekir.

Tercih edeceğiniz vize türüne göre de değişiklik gösteren bu ücretler ayrıca dönemsel olarak da değişebilmektedir.  Hollanda vize fiyatları 2019 yılında umumi bordo pasaport sahipleri için turistik vizelerde 382 TL olarak belirlenmiştir. Hizmet harç bedeli de Hollanda vizesi ücreti 2020 yılındaki masraflara 152 TL olarak eklenmiştir.

Eğer başvuru formu doldurma, biyometrik fotoğraf, fotokopi/ çıktı gibi farklı hizmet taleplerinde bulunulacaksa Hollanda vize masrafları da bu hizmetlerin ücretine bağlı olarak değişiklik gösterecektir.

 

Hollanda vize ücreti 2018 yılında konsolosluk harcı adına 382 TL, başvuru merkezi işlemleri adına da 152 TL idi. Vize ücreti Hollanda durumunun günün kur değerlerine bağlı olarak değişebileceği hatta yine kur değişimlerine bağlı olarak gün içinde bile farklılık gösterebileceği unutulmamalıdır.

Hollanda konsolosluğu vize ücreti durumu için de net bir fiyat almak adına alınacak vize türü, yapılacak tüm işlemler, başvurunun bir merkez aracılığı ile yaptırılıp yaptırılmayacağı hususlarında karara varılıp bu bağlamda fiyat hesaplaması yapılmalıdır. 2020 yılında meydana gelen koronavirüs salgını nedeniyle Hollanda vizesi basvuru farklı açılardan değerlendirildiği ve şartlandığı gibi ücret de bu duruma da bağlı olarak 2020 yılında değişiklik göstermiştir.

Hollanda Vize Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Hollanda vize randevu alma sırasında sıklıkla sorulan sorulardan biri de Hollanda vize başvurusu kaç günde sonuçlanır olur. Bu süreç başvurduğunuz konsolosluk ya da büyükelçilik nezdinde yoğunluk durumu gibi etkenlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bunun yanı sıra tatil günlerinde çalışma olmayacağı için göz önünde bulundurmanız gereken bir husus da tatil günlerine yakın bir tarihte başvuru yaptıysanız başvurunuzun tatilden sonraya kalabileceğidir.

Genel olarak vize başvurusunun sonuçlanması için verilen süre 7 ila 15 gün arasındadır. Bu süreyi etkileyen pek çok doğal faktör olduğu gibi size bağlı olarak sürecin uzamasına sebep olacak faktörler de olabilir. Başvurduğunuz konsolosluk ya da büyükelçilik sizi gerekli gördüğü durumlarda birebir görüşme için çağırabilir.

Ayrıca Hollanda vizesi belgeler içinde de konsolosluğun ya da büyükelçiliğin ek talepleri olabilir. Bu gibi sebepler verilen tahmini sürenin uzamasına sebep olabilir. Bu nedenle değerlendirme sürecini kendi içinde bir bütün olarak düşünmek ve süreci ona göre hesaplamak gerekir. İşiniz acele ise ve seyahatinizi hızlıca gerçekleştirmeniz gerekiyorsa buna olanak sağlayan Express vize tercihini değerlendirebilirsiniz.

Hollanda Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vize işlemlerinizde kullanacağınız pasaport belirli standartlara uymalıdır. Bu konuda dikkat edilen ilk nokta süre konusudur. Vize işlemleri için kullanacağınız pasaportunuzun 10 yıldan eski olmaması, vizenizin bitiminin ardından en az 3 ay daha geçerli olması gerekmektedir. Pasaport konusunda önemli bir nokta da pasaportun içinde vize işlemleri için ayrılan yan yana en az iki adet boş sayfanın bulunması gerektiğidir.

Hollanda Konsolosluğu vize için gerekli belgeler konusunda vize türüne bağlı olarak farklı taleplerde bulunabilir ve gerekli gördüğü durumlarda sizi görüşmeye çağırabilir. Bu gibi durumların da varlığından haberdar olmak gerekir. Vize başvuru sürecinizi buna göre planlayabilirsiniz. Başvuru süreci için akılda bulunması gereken bir diğer husus da resmi tatil gibi dönemlerde çalışma yapılmadığından dolayı vize sonuçlanmasında aksama yaşanabileceğidir.

Hollanda Uzun Süreli Vize S.S.S

Hollanda MVV bize Vize nedir?

Hollanda MVV vize ulusal ya da uzun süreli vizedir. Hollanda’ da 90 günün üzerinde konaklaması gerekenler; aile birleşimi, çalışma, öğrenim görme gibi nedenlerle uzun süreli olarak Hollanda’ da oturma izni almak için öncelikle doğrudan doğruya konsolosluklara Hollanda MVV vize başvurusunda bulunmalıdır.

Öğrenciler için Hollanda vizesi evrakları?

Pasaport
Kimlik ya da nüfus cüzdanı fotokopisi ile tam tekmil nüfus kayıt örneği
Seyahat sağlık sigortası
Hollanda vizesi başvuru formu
Öğrenci belgesi
18 yaşından küçükler için muvafakatname
Öğrencinin masraflarını karşılayacak sponsora ait finansal belgeler, ibraz etmelidir.

Hollanda Erasmus vizesi evraklar?

Hollanda Erasmus vizesi başvurusunda teslim edilecek evraklar; pasaport kimlik ya da nüfus cüzdanı fotokopisi Erasmus vizesi başvuru formu, Hollanda’ da öğrenim görülecek kurumdan alınmış olan kabul belgesi, öğrenci belgesi, seyahat sağlık sigortası, Hollanda’ da öğrenim görülecek kurum tarafından gönderilecek olan konaklama bilgileri, uçuş rezervasyonu ile kişisel ve finansal evraklardır.

Hollanda çalışma izni vizesi başvuru evrakları?

Hollanda çalışma vizesini sözleşme kapsamında alacak olanların Hollanda’ da bulunan firma ile imzaladığı sözleşme ile birlikte genel vize başvuru evraklarını ibraz etmesi gerekir. Hollanda’ ya serbest iş ile gitmek ve oturum izni almak isteyenlerin ziyaret odası kaydı, şirketin yasal durumu ile ilgili hukuki belgeler gibi evrakları hazırlaması gerekmektedir.

Bu web Sitesi’nin Konsolosluk veya herhangi bir resmi kurumla bağlantısı bulunmamaktadır. Firmamız Danışmanlık hizmeti vermektedir. Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle hazırlanmıştır. Bu web sitesinde yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette garanti ve taahhüt edilmemektedir.

Online Randevu Formu